Přeskočit na hlavní obsah

Móda v matematickém pojetí (úvaha)

Rád bych dnes věnoval módě a tvorbě šatníku trochu matematicky. A to protože si myslím že móda je stejně exaktní věda jako matematika, vcelku z ní vychází, jen je trochu proměnlivá, ale to matematika tak, že. Nesouhlasíte? Dobře, tak kolik je a?
Zpátky k módě. Nejdříve, než se budeme věnovat denním výpočtům začneme trochou definic. Řekněme že všechno co se dá dát na tělo patří do množiny Q. O je podmnožina Q. Do O náleží všechno obyčejné oblečení tzn.: Fíkové listy, půlky kokosových ořechů, palmové listy a tak, do O nepatří, do Q ale ano.
Podmnožinou O je množina M do které spadá všechno módní a moderní oblečení. Součástí množiny O je i L, množina obleční které se vám líbí.
Toliko definic a začněme počítat.

1) Tvorba šatníku

Váš šatník by měl především obsahovat věcí, které budou ležet v průniku množin M a L. Pokud by věc ležela v M, ale nebyla součástí L nenosili by jste takové oblečení, nebo by jste se v něm alespoň necítili dobře. Pokud by naopak kus oblečení ležel pouze v L znamenalo by to, že se vám líbí, ale ostatní ho nemají rádi. Takové kusy můžete mít v šatníku, ale budou se vám hodit jen v určitých chvílích. Viz. dále.

2) Nákup

Pokud se vydáváte nakupovat musíte mít představu, jaký kus oblečení chcete. Existuje šest kategorie 1) Vršek spodní (triko) 2) Vršek horní (mikina/bunda) 3) Spodek (kalhoty) 4) Boty 5) Pokrývka hlavy 6) Doplňky (vše co nezapadá do minulých kategorii a patří do L).
A teď pozor kategorie 2, 3, 4 jsou konstanty. Zachází se s nimi proto opatrně. V šatníku by mělo být maximálně dvě až čtyři konstant od každé kategorie. Při pořizování nové konstanty musíte mít na paměti, že musí sedět alespoň do nějakých rovnic (viz. dále) Proto by měla být vybírána z průniků množin M a L a to za přispění nějakého axiomu.
Jak získat potřebný axiom? Jednoduše, najděte někoho kdo má rád módu (bývají v tom dobré holky, ale není to pravidlem) a nechte ho podívat se na kus oblečení, který se chystáte zařadit do šatníku. Pozorně sledujte co říká a berte to jako axiom.
S kategoriemi 1, 5 a 6 se může zacházet rozpustileji. Stačí když bude v průniku množin M a L a budete mít na to peníze. Alespoň budou vaše rovnice do budoucna pestřejší.

3) Výběr oblečení do města (Škola, Práce, Na promenádu/kolonádu)

Teď přichází to nejdůležitější. Samotný výběr.
Začínáme zvolením nějaké konstanty. Nejčastěji z kategorie 3. Podle barevného vzorce. Max tři až čtyři barvy v jednom modelu-(soustava oblečení skládající se z kombinace více kategorii a kusů) vybereme zbylé dvě konstanty.
Potom nám zbydou proměnné a ty se smějí vybírat jen z barev použitých v konstantách.
Ve speciálních případech (zvláště v létě) se vám může stát že ze vzorce vypadne konstanta 2 v takovém případě se nahradí proměnnou 1.

4) Výběr obleční na volno.

Zde se postupuje stejně jako při výběru na ven, ale uvolňuje se tu prostor pro použití věcí patřících jen do množiny L

Dále se postupuje stále dokola. Přeji příjemné řešení těchto těžkých a proměnlivých rovnic. (To co jsem zde nastínil je zjednodušená verze, která nebere v potaz počasí, roční období a další proměnné…)

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Fórum mladých pionýrů (grafický manuál)

Vytvořil jsem pro vznikající Fórum mladých pionýrů, na základě loga, které jsem dělal dříve, základní grafický manuál. Také základní vizuál příspěvku na sociální sítě, společně s hlavičkovým papírem.  Snad se jim bude pěkně používat.

Zpětná vazba jako nástroj (sebe) rozvoje (školení)

Dnes jsem byl na školení od Prázdninové školy Lipnice - Zpětná vazba jako nástroj (sebe) rozvoje. Tady jsou moje hlavní poznatky (zápisky): Předpoklad je matka průseru! Nepředpokládej, nemá to cenu. Vždy si s druhým ověř, že to myslí tak, jak si ty myslíš! Principy dávání zpětné vazby Dobré načasování Nesmí být v zážitku, ale zároveň to ještě nesmí zapomenout, ne cestou na záchod Záměr Rozmysli si co a proč chceš sdělit Mluv za sebe (osobně) Popisuj jednání Vyvaruj se zobecnění o osobě toho ke komu mluvíš ( ty jsi... ) Buď konkrétní Popisuj konkrétní jednání a jeho dopady. Vyhni se cizím a obecným frázím. Popisný jazyk Nehodnoť. Jen popisuj Vztah na prvním místě Principy přijímání zpětné vazby Doptávám se, ale nebráním se Zjisti jak přesně to myslel. Vyhni se obranné pozici. Není třeba reagovat hned Nech si čas na rozmyšlení, nedělej ukvapené závěry Je na tobě, jak se zpětnou vazbou naložíš Nemusíš si z ní vzít nic a naopak nepředpokládej, že druhý si z ní něco vzít musí. Struktura zpě

CVVZ 2023 (akce)

O víkendu 10.—12. listopadu jsem byl na CVVZ v Pohořelicích.   Cesta trochu delší, ale zvládnutelná. Ubytování slabší, protože zrušili třídu, kterou jsme měli zarezervovanou a museli jsme spát ve větší grupě v místním sále na radnici. Programy, které jsem navštívil: Automatický pohyb a pohybový příběh, Hraní rolí, Okno do historie, Impro-professional. Kromě toho jsem byl také v čajovně, na obou rituálech, v herní místnosti s deskovkami a u prodejních stánků a na spoustě místech, kde se hráli písničky. Co si odnáším Z Automatického pohybu dvě pěkné hry. 1) Házení lahví za chůze Všichni hráči se volně pohybují v prostoru, ideálně do nějakého klidného rytmu, podobně rychle a snaží se přirozeně zaplňovat celý prostor. Mají lahev, kterou nikdo nesmí držet v ruce déle než 5 sekund. Musí si jí přehazovat. Když jim to jde přidá se lahev. Pokud mají více lahví a nějaká jim spadne, jedna se jim ubere. Kolik lahví zvládnou? 2) Souboj skupin Dvě skupiny stojí proti sobě v řadách. Dostanou téma na